Jak powstają zmarszczki

Tworzenie się zmarszczek

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów starzenia się skóry jest zwiększona ilość zmarszczek na twarzy, karku i dookoła oczu. Tworzenie się zmarszczek jest spowodowane
głównie przez następujące czynniki:

1. Starzenie się
2. Nadmierna stymulacja mięśni twarzy, powodowana mimiką twarzy
3. Czynniki środowiskowe, w szczególności ekspozycji na promieniowanie UV (fotostarzenie)

Starzenie się to naturalny proces związany z czasem, wynikający ze zmian biochemicznych w naszym organiźmie. Skóra właściwa staje się cieńsza ze względu na zmniejszenie ilości fibroblastów, które produkują istotne makrocząsteczki z macierzy zewnątrzkomórkowej (kolagen, elastyna, fibronektyna, itp.), i ich syntetyczną aktywność.

Kiedy okazujemy emocje, śmiejąc się, marszcząc brwi, mrużąc oczy, powtarzamy tę czynność tysiące razy dziennie. Ruchy te napinają skórę i sprzyjają tym samym powstawaniu zmarszczek ekspresyjnych, szczególnie wokół ust, na czole i wokół oczu.

Ekspozycja na światło słoneczne i promieniowanie ultrafioetowe wpływa na przedwczesne starzenie i tworzenie się zmarszczek. Promieniowanie UV powoduje stres oksydacyjny (nadprodukcję wolnych rodników) w skórze właściwej, w rezultacie stłumienie układu odpornościowego skóry i zniszczenie fibroblastów, które są istotne dla wyglądu skóry.

Coverderm PEPTUMAX zwalcza 3 główne powody powstawania zmarszczek.